NATO hedh poshtë akuzat e presidentit të Bejllorusisë,Lukashenko

NATO sot hodhi poshtë akuzat e Presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, se Aleanca e Atlantikut të Veriut po grupon forcat e saj përgjatë kufirit perëndimor të Bjellorusisë.

Sidoqoftë, është konfirmuar që situata në atë vend po monitorohet nga afër.

“Nuk ka grupim të NATO-s në rajon, dhe prania jonë në lindje të zonës sonë të interesit nuk përbën kërcënim për asnjë vend. Ajo është vetëm një prani mbrojtëse me qëllim parandalimin e konfliktit dhe ruajtjen e paqes”, thuhet në deklaratën e NATO-s, duke i bërë thirrje Bjellorusisë. të respektojë liritë themelore të njeriut, përfshirë të drejtën e protestës paqësore, raporton Reuters.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close