Shuhet “20th Century Fox”

Gjigandi amerikan i mediave Walt Disney ka mbyllur markën 20th Century Fox, një nga emrat më të famshëm në industrinë e argëtimit, raportojnë media britanike.

Studiot e filmave të 20th Century Fox prodhuan filma si Avatar dhe Titanic dhe u krijua në 1935 duke bashkuar kompanitë Twentieth Century and Fox Films.

20th Century Fox Television ka rrënjët e tij në vitin 1949 dhe ka prodhuar një numër seri të njohura televizive në studiot e tij, përfshirë serialin Batman, M * A * S * H dhe The Simpsons.

Historia e filmave të Disney daton që nga viti 1937, me Borëbardhën dhe Shtatë Xhuxhët. Në ndërkohë, ata u bënë pronarë të Lucasfilm, prodhuesi i ekskluzivitetit të Star Wars dhe Marvel Studios.

Vitin e kaluar, Disney bleu një aksion të madh në Fox për 71.3 miliardë dollarë.

Në fillim të këtij viti, Fox 20th Century u riemërua 20 Century Studios, duke përkuar në kohë me spekulimet se Disney dëshironte të distancohej nga rrjeti i ekstremit të djathtë të Fox News të Rupert Murdoch.

Disney ndryshe sundon në skenën e mediave amerikane, si pronare e rrjetit ABC. Ajo gjithashtu konkurron me shërbimin e ngarkimit të videove të Netflix, Disney +.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close