Epidemiologu kryesor suedez ,Tegnell nuk rekomandon maskën si mbrojtje kundër virusit Corona!

Epidemiologu suedez Anders Tegnell ende nuk pranon të rekomandojë maska ​​mbrojtëse dhe paralajmëron se është “shumë e rrezikshme” të mbështetesh tek to.

“Është shumë e rrezikshme të besosh që maskat në fytyrë do të ndryshonin lojën kur bëhet fjalë për kovid 19,” i tha Tegnel Financial Times.

Ai shpjegoi se maska ​​mund të jetë një shtesë për gjëra të tjera nëse ato janë mjaft të sigurta.

“Por, të kesh maska ​​për fytyrën dhe pastaj të mendosh se mund të mbushësh autobusë ose qendra tregtare është padyshim një gabim,” tha Tegnel, i cili është autori kryesor i strategjisë koronavirus të Suedisë, i cili nuk parashikon masa kufizuese, raporton Business Insider.

Ai përmendi Belgjikën dhe Spanjën si shembuj, të cilat rekomandojnë të mbahen maska, dhe ende ka një numër të madh të njerëzve të infektuar me koronavirus.

Deri më tani, 86.068 njerëz janë infektuar në Suedi, dhe 5,810 njerëz kanë vdekur si pasojë e virusit.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

 

 

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close