Politico:Nga përleshja e amerikanëve me rusët në Siri disa të plagosur

Politico njofton se të paktën katër trupa amerikane janë plagosur në përleshjet me trupat ruse në verilindje të Sirisë.

Drafti i shkurtër i deklaratës ushtarake nuk sqaron rrethanat e incidentit që, siç raporton Politico, ndodhi këtë javë.

Ushtarët nuk pësuan lëndime serioze, kryesisht plagë të buta dhe tronditje, sipas një raporti të Pentagonit.

Konfirmimi i incidentit vjen pasi regjistrimet e një përpjekje të ngushtë midis forcave amerikane dhe ruse u shfaqën në Twitter më herët të Mërkurën, duke treguar një automjet, i cili dyshohet se i përket palës ruse, duke u përplasur në atë amerikane, të gjitha ndërsa monitorohen nga një helikopter rus në fluturim të ulët.

Pentagoni nuk konfirmoi vërtetësinë e atyre regjistrimeve, por në draftin e deklaratës së tyre, ata konfirmojnë se ka pasur një vozitje të qëllimshme të një automjeti rus në një automjet që i përket “koalicionit”, domethënë. Forcave amerikane dhe atyre aleate në Siri.

“Disa automjete ruse kanë filluar ndjekjen e amerikanëve në një mënyrë të pasigurt,” deklaron Departamenti i Mbrojtjes i SHBA.

Edhe pse Donald Trump urdhëroi tërheqjen e forcave amerikane nga Siria, ende ka rreth 500 ushtarë atje, kryesisht në verilindje të vendit.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close