Drita magjepsëse e Jonit

ATSH/ Bregu i Jonit ofron një mjedis unik në zemër të Europës. Në Shqipërinë e Jugut do të gjeni plazhet qiellore që ju nuk prisni.

Malet me pamje nga deti, natyra e paprekur dhe uji i kristaltë, jo rastësisht në vitet e fundit, për shkak të plazheve të saj, Shqipëria është bërë një nga destinacionet turistike më popullore.

Kyeministri Edi Rama publikoi sot pamje nga deti Jon, të cilin e cilësoi magjepsës.

“Mirëmëngjes, dhe me këtë dritë magjepsëse të Jonit, ju uroj një të dielë si kjo”, uroi Rama.

Përgjatë brigjeve të Jonit shtrihen disa plazhe mahnitëse. Ksamili i cilësuar si Rimini shqiptar, Karaburuni i cili orforn një pamje spektakolare, sepse ofron kaq shumë qoshe të fshehura.

Porto Palermo, një gadishull i vogël në të cilin ndodhet kalaja e ndërtuar nga Ali Pasha Tepelena, Dhërmiu, një nga plazhet më të njohura dhe më të mbushura me njerëz në bregun shqiptar të Jonit, Borshi, plazhi më i gjatë në brigjet e Jonit, me tre kilometra vijë bregdetare është vendi ideal për ata që duan të pushojnë.

Himara, deti blu dhe i pastër është karakteristika e tij. Palasa e cila ndodhet pas LLogarasë, në jug të Vlorës.

Qeparoi, plazhi me guralecë, që në det ka një shtresë rëre, është një vend relaksues, por gjithashtu i pasur me histori.

Vunoi i cili ndodhet midis brigjeve të Gjipesë dhe Jalit dhe krenohet me një fshat të bukur me shtëpi prej guri.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close