Ultimate magazine theme for WordPress.

Ujmani përfshihet në marrëveshje, ky është plani i amerikanëve

Ekipi i Kosovës i cili po qëndrojnë në Shtëpinë e Bardhë ka zhvillua një sërë takimesh të “nxehta” me palën serbe me ndërmjetësimin e amerikanëve.

Në Uashington, në takimin mes Kosovës dhe Serbisë u diskutua edhe liqeni i Ujmanit.

Burimet e arbresh.info, brenda delegacionit që ishte në takim, kanë dhënë detaje se çfarë është diskutuar dhe vendosur për liqenin e Ujmanit.

“Brenda takimit të Shtëpisë së Bardhë është diskutuar edhe për liqenin e Ujmanit, me kërkesën e të dy palëve. Pas një diskutimi të gjatë aty është vendos që liqeni Ujamnit, i cili 70% gjendet në territorin e Kosovës dhe 30 %në territorin e Serbisë të ju lihet në dorë amerikanëve. ShBA-të, do të realizojnë një studim fizibiliteti dhe do të vendosen investimet nga ata”, ka deklaruar për arbresh.info.

Do të thotë Liqeni i Ujmanit nuk do të menaxhohet as nga pala kosovare as nga ajo serbe por nga amerikanët.

Sipas një njoftimi të Shtëpisë së Bardhë, presidenti amerikan, Donald Trump takohet me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç të premten në mëngjes, merr pjesë në një ceremoni nënshkrimi me ta, si edhe në një takim trepalësh.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close