Kryeministri i Izreaelit, Netanyahu flet për marrëveshjen, i kënaqur që Kosova do hap ambasadën në Jerusalem

Kryeministri i Izreaelit, Benjamin Netanyahu ka lëshuar një reagim për marrëveshjen e djeshme të arritur në Bruksel, pjesë e së cilës është edhe njohja reciproke mes Kosovës dhe Izraelit.

“Javë e mirë”, ka shkruar ai në një postim në Twitter teksa ka thënë se Kosova do të jetë shteti i parë me shumicë myslimane që do të hapë ambasadën e saj në Jerusalem, shkruan lajmi.net.

Ndërkaq, siç ka thënë ai, Serbia do të jetë shteti i parë që do ta hap ambasadën atje.

Sipas tij, kjo është diçka shumë e rëndësishme pas marrëveshjes me Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Javë e mirë. Mirëpres marrëveshjen me Kosovën që ajo të jetë shteti i parë me shumicë myslimane që hap ambasadë në Jerusalem. Serbia do të jetë shteti i parë që hap ambasadë në Jerusalem, pas marrëveshjes historike me Emiratet e Bashkuara Arabe”, ka shkrur ai.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close