Të martën kryministri i Izraelit Netanyahu do t’i adresohet qytetarëve të Kosovës

Dy javë pas marrëveshjes në Uashington, si dhe njoftimit të njohjes së ndërsjellë të Izraelit dhe Kosovës dhe hapjes së ambasadës së Kosovës në Jeruzalem, Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do t`i drejtohet popullit të Kosovës përmes një video mesazhi.

Kjo do të ndodhë të martën, 15 shtator, me rastin e “Rosh Hashanah”, kremtimit të Vitit të Ri Hebre, shkruan Reporters.

Siç është njoftuar, përshëndetja e Kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për videos për popullin e Kosovës dhe komunitetin hebre në Kosovë do të shfaqet gjatë një ceremonie solemne hebreje të Vitit të Ri, organizuar në një nga hotelet në Prishtinë.

Sipas agjendës së vendosur nga organizatorët, përveç video-mesazhit të Kryeministrit Netanyahu, gjatë ceremonisë mund të vendoset një lidhje e drejtpërdrejtë me Kryeministrin Izraelit.

Në këtë ceremoni do të jetë i ftuar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i Kosovës, kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Hoti pati një bisedë telefonike me kolegun e tij izraelit më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në prani të Presidentit të SHBA Donald Trump.

Gjatë asaj bisede, e cila njoftoi krijimin e marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit midis dy kryeministrave, Kryeministri Hoti i konfirmoi Kryeministrit Netanyahu hapjen e ambasadës së Kosovës në Jeruzalem. Lajmi për këtë u njoftua nga vetë presidenti amerikan në Tëitter disa minuta pas takimit.

Ngjarja do të marrë pjesë nga Krye Rabini i Shqipërisë, Iovl Kaplan, i cili është organizatori i kësaj ngjarjeje në Prishtinë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close