I dërguari i BE-së,Lajçak:Çështjet e diskutuara janë të ndjeshme dhe komplekse

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, u deklarua pas përfundimit të takimit të sotëm mes palës kosovare dhe asaj serbe.

Ai duke mos dhënë shumë detaje tha se u konfirmua se çështjet e diskutuara janë të ndjeshme dhe komplekse, njofton Klan Kosova.

“Sapo përfundoi bisedimet e sotme me kryenegociatorët Maroku Gjuriq dhe Skënder Hyseni mbi pretendimet e përbashkëta financiare dhe pronën. Diskutimet tona konfirmuan kompleksitetin dhe ndjeshmërinë e çështjes”.

Por, Gjuriq ka deklaruar para mediave serbe se ai bashkë me delegacionin e tij kanë insistuar për hapjen e temës së Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, por tha se kjo u kundërshtua nga përfaqësuesit e Prishtinës.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close