Ministria ruse e mbrojtjes:Përzumë dy bombarderë amerikanë,dhe nuk lejuam të shkelet sovraniteti i vendit

Sipas Rusisë zyrtare një avion rus MiG-31 “kapi ” dy bombardues të Forcave Ajrore të SHBA mbi Detin Bering, njoftoi Qendra Kombëtare e Menaxhimit të Mbrojtjes së Rusisë.

Sipas ushtrisë ruse, më 17 shtator, mjetet ruse për kontrollimin e hapësirës ajrore zbuluan dy objektiva ajrorë që i afroheshin kufirit shtetëror të Rusisë mbi ujërat neutrale të Detit Bering. MiG-31 i Flotës Paqësore të Rusisë u ngrit për të identifikuar dhe parandaluar shkeljen e kufirit.

“Ekuipazhi i avionit rus identifikoi objektivat ajrorë si dy bombardues strategjikë B-1B të Forcës Ajrore Amerikane, të cilat i ndoqi mbi Detin Bering,” thotë Qendra.
Pasi avionët amerikanë u larguan nga kufiri shtetëror rus, MiG-31 u kthye në aeroportin etyre amë mnjoftojnë autoritetet ruse.

/përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close