A mendoni se jeni duke i larë dhëmbët siç duhet?

Ju sigurisht nuk mendoni shumë për larjen e dhëmbëve. Mbi të gjitha, është një aktivitet i përditshëm, rutinë. Sidoqoftë, a jeni i sigurt që po lani dhëmbët siç duhet? Disa rregulla ekzistojnë ende.

Fluori gjendet në shumicën e pastave të dhëmbëve dhe do ta keni të vështirë të gjeni një që nuk e përmban, por për çdo rast, është gjithmonë e përshtatshme t’i kujtoni vetes rëndësinë e tij. Ekspertët besojnë se përdorimi i fluorit në pastat e dhëmbëve zvogëlon mundësinë e kariesit me ndërmjet 25% dhe 45%.

Dhe për sa kohë i lani dhëmbët? Rekomandohet që ta bëni këtë për të paktën dy minuta (shumica e njerëzve kalojnë rreth një minutë e gjysmë në këtë aktivitet), nëse nuk doni të mendoni nëse dhëmbët tuaj do të prishen së shpejti, shkruan portali Bright Side.

Shpëlarja e gojës me ujë pas larjes është një gjë normale, apo jo? Nuk duhet të jetë – ekspertët në këtë fushë besojnë se është më mirë nëse thjesht pështyjmë pastën e tepërt. Në këtë mënyrë, shtresa mbrojtëse e fluorit do të qëndrojë në dhëmbë më gjatë.

Koha kryesore për të larë dhëmbët është para se të shkoni në shtrat, për një arsye të thjeshtë. Kur jemi zgjuar, trupi ynë prodhon më shumë pështymë, gjë që e bën më të lehtë pastrimin e zgavrës me gojë nga bakteret dhe substancat e tjera të dëmshme. Natën, megjithatë, duhet të rrisim pak mbrojtjen – dhe nuk ka gjë më të mirë se pasta.

/përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close