Ambasadori i Izraelit në Serbi,Vilan:Kosovën e kemi njohur me 4 shtator

Ambasadori i ri i Izraelit në Serbi, Jahel Vilan, deklaroi sot se “Izraeli njohu Kosovën më 4 shtator dhe se nuk është më çështje”.

“Nuk ka asnjë pikëpyetje nëse Izraeli do ta njohë apo jo Kosovën sepse Izraeli e njohu Kosovën në 4 shtator dhe tani ne duhet të shohim se të mos lejojmë që kjo të ndikojë në marrëdhëniet Serbi-Izrael”, tha Vilan për TV N1.

Ai deklaroi se “Izraeli nuk nënshkroi asgjë në Uashington dhe se nuk ishte pjesë e atij samiti.

“Është nënshkruar një marrëveshje midis Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe Shteteve të Bashkuara. Kryeministri ynë (Benjamin Netanjahu) e mirëpriti njohjen e ndërsjellë të Izraelit dhe Kosovës”, tha ambasadori kur u pyet për të komentuar nëse njohja e Kosovës nga Izraeli do të ndikojë në marrëdhëniet midis Jeruzalemit dhe Beogradit.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close