Gjuriqi reagim Vlora Çitakut

Marko Gjuriq i ka reaguar ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku në lidhje me kritikat që pati kjo e fundit për bashkësinë ndërkombëtare dhe heshtjen e saj për sjelljen e Serbisë karshi viktimave kosovare të gjenocidit serb.

Çitaku më herët me anë të një postimi në Twitter dhe Facebook tha se heshtja e ndërkombëtarëve ka qenë “shurdhuese”, shkruan lajmi.net.

Në këtë kontekst, ajo përmendi deklaratat e fundit të ministrave Ivica Daçiq e Aleksander Vulin.

E Gjuriq iu përgjigj duke ia përmendur edhe Specialen. Këtë të fundit, madje tha se Serbia e përkrah.

“Për një gjë ne pajtohemi, heshtja e bashkësisë ndërkombëtare është vërtet shurdhuese – 20 vjet pa drejtësi për mijëra serbë të vrarë dhe “të pastruar etnikisht” nga Kosova, qindra kisha të krishtera të djegura. Mbështetje e plotë për dhomat e posaçme të Hagës për krimet e luftës të UÇK-së”, ka shkruar Gjuriq.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close