Turqia tërheq anijen kërkimore nga Mesdheu

Të hënën anije kërkimore turke u kthye në port nga ujërat e kontestuara pranë Qipros, sipas një faqeje interneti që merret me lëvizjet e anijeve në det.

Flota detare turke kishte thënë muajin e kaluar se anija Yavuz do të qëndronte në ujërat mesdhetare lindore në jugperëndim të Qipros deri më 12 tetor.

Por, faqja e internetit Vessel Finder tha që anija filloi të tërhiqej nga rajoni i diskutueshëm të dielën, dhe hyri në një port turk të hënën.

Turqia ka bërë asnjë koment zyrtar.

Greqia dhe Turqia kanë pasur tradicionalisht marrëdhënie të tendosura dhe kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada të tëra për një sërë çështjesh.

Dërgimi i anijës turke në Mesdhe për të kërkuar gaz natyror përshkallëzoi raportet mes tyre. Anëtarët e NATO-s, Greqia dhe Turqia, kanë tronditur aleancën ushtarake duke organizuar ushtrime ushtarake rivale në muajin gusht për të mbështetur pretendimet e tyre territoriale dhe energjetike.

Konflikti filloi të lehtësohej kur këto vende ranë dakord muajin e kaluar për të rifilluar negociatat e drejtpërdrejta në Stamboll, për herë të parë që nga viti 2016.

Mirëpo ende asnjë datë për bisedimet nuk është njoftuar.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close