Disa shtete të Evropës regjistrojnë numër të lartë të rasteve të reja me koronavirus

Republika Çeke ka regjistruar numër të lartë të rasteve të reja me koronavirus më 9 tetor, përkatësisht 8,618 raste të reja – dita e katërt me radhë që ky vend shënon numër rekord të infektimeve – teksa, në anën tjetër, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se shteti i saj mund të humb kontrollin mbi pandeminë, pasi u rritën rastet e reja.

Republika Çeke dhe Gjermania janë në mesin e disa shteteve evropiane që po regjistrojnë numër alarmant të rasteve të reja, duke detyruar këto shtete të vendosin masa kufizuese për të frenuar përhapjen e pandemisë.

Ukraina dhe Polonia po ashtu kanë regjistruar numër të madh të rasteve të reja në ditët e fundit, dhe Rusia, që është vendi i katërt në botë me numrin e infektive, më 9 tetor regjistroi 12,126 raste të reja – numri më i lartë brenda një dite, që prej muajit maj.

Kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin tha se numri i testimeve është dyfishuar, por sipas tij, “faktor kyç mbeten rastet e reja të rënda” që po kërkojnë hospitalizim. Ai po ashtu tha se numri i viktimave është duke u rritur.

“Kjo tregon se pandemia është duke u rritur. Këto dinamika nuk premtojnë asnjë të mirë”, tha ai.

Ndërkaq, kancelarja Merkel tha se me rritjen e rasteve të reja, duhet të forcohen edhe masat kufizuese.

Jashtë Evropës, India më 9 tetor ka raportuar mbi 70,000 raste të reja dhe Shtetet të Bashkuara mbi 56,000 raste të reja. Ndërkaq, Ministria e Shëndetësisë së Meksikës regjistroi 5,263 raste të reja, ndërkaq, Brazili më shumë se 27,000.

Deri më tani, pandemia ka marrë jetën e më shumë se 1 milion personave dhe janë infektuar mbi 36,8 milionë njerëz në mbarë botën, thuhet në të dhënat e prezantuara nga Universiteti Johns Hopkins./rel

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close