Shtetet e Bashkuara “dënuan me forcë” njoftimin e Turqisë për dërgimin e një anije në Mesdheun lindor

Shtetet e Bashkuara thanë sot se “dënojnë me forcë” njoftimin e Turqisë se do të dërgojë një anije provë sizmike në Mesdheun lindor.

Shtetet e Bashkuara akuzojnë Ankaranë për nxitje të tensioneve në rajon dhe ndërlikimin e qëllimshëm të rinisjes së negociatave me Greqinë.

“Shtrëngimi, kërcënimet, kërcënimet dhe veprimet ushtarake nuk do të zgjidhin tensionet në Mesdheun lindor,” u citua të ketë thënë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus nga Reuters.

Departamenti i Shtetit i bëri thirrje Turqisë të ndalojë këtë provokim të llogaritur dhe menjëherë të fillojë bisedimet paraprake me Greqinë./proinformacion..com/

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close