Shtetet e Bashkuara e kanë dënuar Turqinë për testimin e sistemit raketor rus

Shtetet e Bashkuara e kanë dënuar Turqinë për testimin e sistemit të përparuar anti-ajror rus S-400 , pavarësisht paralajmërimeve nga Uashingtoni.

Sipas Zërit të Amerikës, Departamenti i Shtetit tha se testi ishte “i papajtueshëm me përgjegjësinë e Turqisë si një aleat në NATO dhe një partner strategjik i Shteteve të Bashkuara”.

“Ne ishim të qartë: sistemi operativ i mbrojtjes ajrore S-400 nuk është në përputhje me detyrimet e Turqisë si një aleat amerikan dhe NATO. Ne jemi kundër blerjes nga Turqia të këtij sistemi dhe ne jemi thellësisht të shqetësuar për raportet se Turqia po e fut atë në forcat e saj të armatosura,” tha një zëdhënës i ministrisë amerikane. mbrojtje.

Senatori republikan Jim Rich, kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit Amerikan, e përshkroi testin me S-400 si “sjellje të papranueshme” dhe tha se dëmtoi NATO-n dhe përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për bombarduesit amerikanë F-35, si dhe sistemet e tjera të SHBA dhe NATO-s.

“Ligji i SHBA kërkon sanksione ndaj vendeve që vazhdojnë të thellojnë lidhjet ushtarake me Rusinë dhe qeveria duhet të dërgojë një sinjal të fortë se Turqia duhet të heqë dorë nga S-400”, tha Risch në një deklaratë.
Kreu i Demokratëve në atë komitet bëri thirrje gjithashtu për sanksione kundër Turqisë.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close