Ultimate magazine theme for WordPress.

Sinjalet e trupit që tregojnë mungesën e vitaminave

ATSH/ Trupi ynë, në sajë të sistemit imunitar, gjithmonë na dërgon sinjale në lidhje me gjendjen tonë shëndetësore pavarësisht se ne shpesh e shpërfillim atë.

Vitaminat janë veçanërisht të rëndësishme për të siguruar funksionimin e duhur të trupit tonë. Dobësitë nga mungesa e vitaminave janë shprehur në sinjale shumë të paqarta, në përgjithësi këto shenja të vogla shoqërohen me shkaqe të tjera. Këtu janë sinjalet e trupit tonë që tregojnë mungesën e një vitamine.

Vitamina A: Vitamina A është thelbësore për qelizat epiteliale, rritjen e skeletit, dhëmbët, pjellorinë dhe për të rritur sistemin imunitar. Për më tepër, e kombinuar me vitaminën C dhe E është në gjendje të mbrojë lëkurën nga ekspozimi i diellit dhe vepron si një antioksidant.

Shenjat që tregojnë një mangësi të vitaminës A: pagjumësia, lodhja, mungesa e oreksit, sytë e irrituar, aknet, thonjtë dhe flokët e dobët.

Ushqime të pasura me vitaminë A: speca të kuqe, kivi, asparagus, fruta të thata, brokoli, karrota, vezë, qumësht, spinaq, domate.

Vitamina C: Vitamina C brenda trupit tonë kryen shumë funksione duke përfshirë: biosintezën e kolagjenit, rregullimin e niveleve të histamines, biosintezën e hormoneve steroide, thithjen e hekurit në zorrë, zvogëlon toksicitetin e disa mineraleve, stimulon prodhimin e antitrupave, mbron nga sëmundjet virale, ndihmon në luftimin e stresit dhe parandalon plakjen e lëkurës.

Shenjat që tregojnë mungesën e vitaminës C: mungesa e frymëmarrjes, tretja e dobët, flokët e brishtë, problemet e lëkurës, dobësimi i smaltit, ndjeshmëria ekstreme ndaj formimit të hematomave, problemet me kockat dhe dhëmbët, infeksionet, shërimi i ngadaltë.

Ushqime të pasura me vitaminë C: limon, portokall, grejpfrut dhe të gjitha agrumet në përgjithësi, kivi, luleshtrydhe, spinaq i papërpunuar, thjerrëzat, majdanoz, pjepër, shalqi, manaferrat, asparagus, zarzavate, brokoli, lulelakër, domate, patate dhe speca.

Vitamina D: Vitamina D transformohet në hormon të veshkave-vitaminë D dhe rregullon metabolizmin e kalciumit dhe fosforit. Vitamina D është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave.

Shenjat që tregojnë një mangësi të vitaminës D: përkeqësimi i kockave dhe i dhëmbëve, lodhje, dhimbje, dobësi, ndjesi shpimi, humbja e forcës muskulore, osteoporoza.

Ushqime të pasura me vitaminë D: troftë, shpend, skumbri, salmon, peshk, bli, ton, sardele, vezë, qumësht, gjalpë, mëlçi, perime me gjethe jeshile, kërpudha, vaj ulliri ekstra të virgjër.

Vitamina K: Vitamina K është e domosdoshme për procesin e formimit të qelizave të kuqe të gjakut. Për më tepër, Vitamina K garanton funksionalitetin korrekt të disa proteinave që formojnë dhe ruajnë kockat tona të shëndetshme dhe të forta.

Shenjat që tregojnë një mangësi të vitaminës K: gjakderdhje e tepruar, shërim i ngadalshëm, gjakderdhje gingive dhe hundore.

Ushqime të pasura me vitaminë K: perime me gjethe jeshile (spinaq, marule, lakërishte, asparagus, bizele, lakër dhe brokoli), zarzavate, ullinj, fasule, krunde, çaj jeshil, djathë, kumbull, mëlçi viçi, peshk dhe krunde gruri.

Vitamina E: Vitamina E, e njohur edhe si tokoferol, ka funksionin: mbrojtje e membranave qelizore, parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare, mbrojtja e lipoproteineve nga oksidimi, mbrojtja e trupit nga dëmtimet e shkaktuara nga ndotja.

Shenjat që tregojnë një mangësi të Vitamina E: reaksioni imunitar i dëmtuar, disfunksionet metabolike dhe muskulare, çrregullimet neurologjike, vështirësitë në koordinim, oksidimi dhe plakja e parakohshme e indeve, çrregullime inflamatore dhe tretëse.

Ushqime të pasura me vitaminë E: vaj i embrionit, vaj ulliri, vaj misri, vaj bajame, vaj luledielli, bajame, lajthi, fara luledielli, kikirikë dhe vezë.

Vitamina e Grupit B: Vitamina e grupit B është vitamina B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H. Këto vitamina kryejnë shumë funksione të ndryshme, por thelbësore për funksionimin e trupit tonë. Mungesa e këtyre vitaminave mund të çojë në avitaminosis ose hypovitaminosis. Nga avitaminoza ne nënkuptojmë mungesën totale të një ose më shumë vitaminave, ndërsa kur flasim për hypovitaminosis, ne i referohemi një mungese të pjesshme të një ose më shumë vitaminave.

Sinjalet që tregojnë mungesën e vitaminave B: lodhje, ndryshime në humor, vështirësi në përqendrim, përgjumje, dhimbje në gjymtyrë, vizion i paqartë, probleme me zemrën, çrregullime neurologjike, çrregullime të tretjes, anemi, mpirje e duarve dhe çrregullime të plota në nivelin lëkuror dhe kardiovaskular.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close