Ministri Selimi,kryeministrit Hoti: Çkapja për kapje apo çkapja për sundim të ligjit?

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka reaguar pas përplasjeve të kryetarit të partisë së tij, Ramush Haradinaj me kryeministrin Avdullah Hoti mbi shuarjen e Task-Forcës Antikorrupsion.

Ai në një postim në Twitteri shkruan se çkapja duhet të ndodhë për sundimin e ligjit.

“Çkapja për kapje apo çkapja për sundim të ligjit? Deri në pafundësi për të dytën!”, ka shkruar Selimi.

Ndryshe deri te shuarja e Task-Forcëps antikorrupsion erdhi pasi Qeveria e Kosovës tha se ishte jo ligjor funksionimi i saj brenda policisë.

Vendimi për shuarjen e Task-Forcës ka marrë kritika të ashpra nga kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, i cili tha se një gjë e tillë shkakton pasiguri juridike. Por, kryeministri Hoti kërkoi nga Haradinaj, partia e të cilit është pjesë e koalicionit qeveritar, që të mos përzihet në drejtësi.

Task-Forca antikorrupsion që funksiononte në kuadër të Policisë së Kosovës, ishte themeluar me vendim të Qeverisë së Kosovës në bashkëpunim me EULEX-in dhe kishte për qëllim parandalimin, hetimin dhe zbulimin e veprave penale kundër ekonomisë, financave dhe luftimin e korrupsionit në Kosovë.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close