Ultimate magazine theme for WordPress.

TURP! Mitropoliti i Elbasanit Hiresi Andoni merr pjesë në ceremoninë mortore të anti shqiptarit Amfilohije

Pjesmarrja e Mitropolitit të Elbasanit Hiresi Andoni, në ceremoninë mortore të anti shqiptarit kryepopit serb Amfilohij është një turp i madh për Kishën Shqiptare të kapur nga greku Janullatos, shkruan FM IMAGES.
Njoftimin për pjesmarrjen në në ceremoninë mortore e ka dhënë vetë Mitropolitit të Elbasanit Hiresi Andoni, përmes faqes zyrtare të Kishes Ortodokse Shqiptare.
Ky është turpi i plotë i KOSH”
Sot me 1 nentor 2020 u zhvillua ceremonia mortore e Mitropolitit te Malit te Zi Amfilokie ne katedralen “Ngjallja e Krishtit” ne Podgorice. Me bekimin e Kryepiskopit Anastas Kishen e Shqiperise e perfaqesoi Mitropoliti i Elbasanit Hiresi Andoni, dicka qe u mireprit nga vellezerit ortodokse atje. Mitropoliti Amfilokie ishte nje figure e nderuar e Orthodhoksise si per formimin e tij teologjik ashtu dhe per ate shpirteror. Qe nga viti 1990 ai udhehoqi kete Mitropoli ne ringritjen pas periudhes te persekutimit komunist atje. Figura dhe kontributi i tij ngjason shume me ate te Kryepiskopit tone Anastas, per te cilin Mitropoliti Amfilokie ushqente nje respekt te vecante, jo vetem si pedagogun e tij, por edhe per figuren e tij shume dimensionale por dhe per kontributin e jashtezakonshem ne ringritjen e Kishes ne Shqiperi, e cila u gjend ne rrethana edhe me te veshtira.
I perjetshem kujtimi i tij. Amin.
P:F.M

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close