Ultimate magazine theme for WordPress.

Flamuri 170-vjeçar, dëshmi e luftrave për liri ruhet në Mirditë.

Prej 75-vitesh, flamuri ruhet me fanatizëm nga familja lezhiane e Ndue Bajraktarit
Një flamur 170-vjeçar është dëshmi e disa luftrave të zhvilluatra nga shqiptarët për lirinë e vendit. Në të duken qartë shenjat e plumbave dhe gjaku i të rënëve në luftë.
Ky flamur kuqezi, mbart një histori të paktën 170-vjeçare.
Prej 75-vitesh, ruhet me fanatizëm nga familja lezhiane e Ndue Bajraktarit, një nga 12 bajraktaret e Mirdites, i cili ka krijuar një mini muze me simbole dhe kujtime të patriotëve që dhanë jetën për lirinë e vendit.
Flamurin, gjyshërit e morën nga shtëpia në flakë prej pushtuesve, ndërsa kanë mundur ta ruajnë dhe gjatë viteve të internimit komunist.
Flamuri i ka rezistuar disa luftrave, dëshmi e të cilave janë shenjat e plumbave dhe gjaku që ndodhet në të.
Flamuri 170 vjeçar ka tërhequr dhe vëmendjen e shumë patriotëve shqiptarë brenda dhe jashtë vendit të cilët shkojnë për ta vizituar./proinformacion.com/
P:F.M.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close