Sekretari amerikan,Pompeo kritikon ashpër Turqinë:I keni bërë dhuratë Moskës

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Mike Pompeo ka shfrytëzuar takimin e fundit të NATO-s këtë javë për të kritikuar ashpër Turqinë.
Pompeo deklaroi se fakti që Turqia bleu sistemin e armëve ruse është një “dhuratë” për Moskën.

Kjo u konfirmua nga deri në pesë diplomatë dhe zyrtarë të paemëruar, duke deklaruar se Pompeo tha në një konferencë me video të Ministrave të Jashtëm të Aleancës të Martën, e cila nuk ishte e hapur për publikun, se Turqia minon sigurinë e NATO-s dhe krijon paqëndrueshmëri në Mesdheun lindor në mosmarrëveshjen me Greqinë dhe Qipron për rezervat e gazit

Pompeo, i cili do largohet nga posti i Sekretarit të Shtetit në Janar 2021, i tha Ministrit të Jashtëm turk Mevlüt vuavuşoğlu se Turqia bëri gabim kur dërgoi mercenarë sirianë në Libi, si dhe në konfliktin për Nago-Karabakun.

Kjo provokoi kritika të ashpra të aleatëve kundër Turqisë gjatë takimit, kryesisht Francës, Greqisë dhe Luksemburgut, si dhe kundër-akuzat e Çavusoglu, thonë diplomatët.

Toni në të cilin u zhvillua takimi u përshkrua si “i moderuar”, por me më shumë konflikte se zakonisht kur bëhet fjalë për NATO,sipas Reuters-it.

Një zyrtar amerikan i paemëruar tha se ishte “një diskutim i sinqertë pas dyerve të mbyllura”, por ai nuk pranoi të fliste për detajet.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close