Biden nominon Gjeneralin e pensionuar Lloyd Austin si Sekretar të Mbrojtjes

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka përmendur emrin e Gjeneralit të pensionuar ushtarak, Lloyd Austin, si të zgjedhurin e tij për Sekretar të Mbrojtjes.

Nëse miratohet nga Senati, Austin, 67-vjeçar, do të jetë afrikano-amerikani i parë që do të drejtojë Pentagonin.

“Përgjatë shërbimit të tij të dedikuar – dhe për shumë kohë që kemi kaluar në Shtëpinë e Bardhë dhe me trupat tanë jashtë shtetit – Gjenerali Austin ka treguar udhëheqësi shembullore, karakter dhe komandë”, ka thënë Biden në deklaratën e tij.

“Ai është tejet i kualifikuar për t’u përballur me sfidat dhe krizat që kemi aktualisht”.

Fushata e Bidenit e ka konsideruar Austinin “lider të besueshëm dhe të testuar në kohë krizash, që ka udhëhequr disa prej operacioneve më komplekse dhe më me ndikimin në historinë e forcave të armatosura”, duke cituar fushatën e grupit ekstremist, Shteti Islamik dhe tërheqjen e gati 150,000 trupave ushtarake nga Iraku.

Austin ka kaluar 41 vjet si zyrar karriere.

Ai ka shërbyer si zëvëndës-shefi i parë me ngjyrë në ushtri më 2012 dhe më vonë ka udhëhequr Komandën Qendrore në SHBA, para se të pensionohej më 2016.

Nominimi i tij kërkon konfirmim nga Senati, ku do të mund të përballet me kundërshtime nga ligjvënësit që besojnë në udhëheqësi civile të Pentagonit.

Shumë senator demokratë veçse kanë thënë se janë kundër konfirmimit të tij për atë arsye.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close