Nga jeta e Bonnie Tyler.

Bonnie Tayler u lind më 8 Qershor 1951, është këngëtare nga Uellsi dhe u bë e njohur shumë me hitet që qarkulloi gjatë viteve 70 dhe 80. Midis tyre u dalluan: “It’s a Heartache”, “Holding Out for a Hero” dhe “Total Eclipse of Hearts” Ka 5 vëllezër. Babai i saj ka punuar si minator, dhe nëna ishte adhuruese e operës dhe e ndau dashurinë e saj për muzikën me fëmijët e saj.

U rrit duke dëgjuar artistë si Janis Joplin dhe Tina Turner. Në vitin 1970, në moshën 19 vjeçare mori pjesë në një konkurs muzikor duke kënduar hitin e Mary Hopkin “Këto ishin ditët” dhe ia doli të fitojë vendin e dytë. Më vonë e zgjodhën të këndonte në grup me Bobby Wayne. Grupi quhej “Bobby Wayne & The Dixies”. Dy vite më vonë krijoi grupin e saj të quajtur “Imagjinata”, me të cilin luajti në klube të ndryshme! Ishte i njëjti vit që vendosi të adoptojë emrin “Sherene Davies” gjatë shfaqjes së saj në skenë. Ky emër u frymëzua nga mbesa dhe halla e saj e dashur. Karriera e saj: Në vitin 1976 këndoi në një dyqan të quajtur “The Townsman Club” mbështetur nga compozitori dhe producenti Ronnie Scott dhe Steve Wolfe që më vonë u bënë menaxherët e saj. Po atë vit, kënga “Lost in France” njohu sukses të madh. Në vitin 1977 qarkulloi albumin e saj të parë me titull “The World Starts Tonight”.

Një këngë nga ky album me titull “Mor than a Lover” arriti të hyjë në Top 30 të Listave dhe më vonë të njëjtë rrugë ndoqi dhe kënga “Heaven” …! Në fund të vitit 1977 Bonnie hasi një problem me kordat vokale dhe iu desh të hynte në sallën e operacionit. Pas operacionit, nuk iu lejua të fliste për 6 javë. Në fillim mendohej se karriera e saj, e cila sapo kishte filluar, po shkatërrohej por me qarkullimin e këngës “It’s a Heartache”, iu dha mundësia të bëhej e famshme në botë! Kënga mbërriti në vendin e katërt në Mbretërinë e Bashkuar, dhe në tretin në Shtetet e Bashkuara dhe në të dytin në Gjermani. Menjëherë pas suksesit të saj qarkulloi albumin e saj të dytë me titull “Natyral Force”. Vitet e ardhshme dalluan mjaft këngë si: “Her Am I”, “My Guns Are Loded” dhe “Married Men”. Në vitin 1979 qarkulloi albumin “Diamond Cut” dhe dy vite më vonë albumin “Goodbye to the Islandl”. Kënga “Ulur në buzë të oqeanit” ishte kënga fituese e Çmimit të Madh në vitin 1979! Gjatë viteve 1988-1981, qarkulloi 4 albume. Megjithatë, nuk ishte e kënaqur me kompaninë e saj të prodhimit. Gjithashtu donte t’i jepte një stil rock muzikës së saj, gjë që nuk e lejonte ta bënte kompania e saj. Kështu që vendosi të nënshkruajë një kontratë me kompaninë prodhuese “Columbia Records” në vitin 1982! Albumi i ardhshëm qarkulloi në pranverën e vitit 1983. Titullohej “Më Shpejt se Shpejtësia e Natës” dhe përmbante baladën e famshme “Total Eclipse of the Heart”.

Në vitet e ardhshme pasuan albume të tjera të tilla si: “Endrra Sekrete dhe Zjarr i Ndaluar” në vitin 1986, “Hide Your Heart” në vitin 1988, “Angel Heart” në vitin 1992, dhe ‘Silhouette in Red “në vitin 1993. Më vonë, duke dashur të ndryshojë përsëri stilin e muzikës së saj vendosi të bashkëpunojë me kompaninë Warner Music. Kështu, në vitin 1995, përmes kompanisë së saj të re diskografike, qarkulloi albumin “Free Spirit”. Kënga që bëri dallimin ishte “Making Love Out Of Nothing at All” …! Në vitin 1999 qarkulloi albumin “All in One Voice”. Pas 4 vitesh qarkulloi albumin “Heart Strings”. Në vitin 2007 qarkulloii një album me hitet më të mëdha të saj. Titulli ishte “Nga Zemra”./ K.E

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close