Robert Lewandowski lojtari më i mirë i vitit

Robert Lewandowski i ekipit gjerman Bayern Munich është shpallur lojtari më i mirë i vitit nga Federata Botërore e Futbollit – FIFA, duke mundur fituesin e vitit të kaluar Lionel Messi dhe lojtarin tjetër, Cristiano Ronaldo.

Lojtari 32-vjeçar polak ka shënuar 55 gola në vetëm 47 ndeshje në sezonin e fundit.

Mbrojtësja e ekipit Manchester City, Lucy Bronze ka fituar çmimin e lojtares më të mirë në botë, në kategorinë e grave.

Fituesit janë shpallur bazuar në nominime të kapitenëve të ekipeve kombëtare dhe trajnerëve, përmes një procesi online të votimit dhe 200 përfaqësuesve të mediave.

Kjo është hera e parë që Lewandowski ka fituar këtë çmim.

“Nëse fitoni një çmim të tillë dhe ndani titullin me Messin apo Rolandolon, kjo është e pabesueshme dhe vlen tejet shumë për mua”, ka thënë ai.

Trajneri i ekipit Liverpool, Jurgen Klopp është shpallur trajneri më i mirë i ekipit të burrave për të dytin vit me radhë,

“Jam i shokuar”, ka thënë Klopp.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close