Trump ka disa këshilla “miqësore” për Iranin

Uashington – Presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi Iranin se do ta konsideronte atë vend përgjegjës nëse edhe vetëm një amerikan vdes në Irak.
Trump kujtoi në Twitter se ambasada Amerikane në Bagdad u godit nga disa raketa.

“Tre raketa nuk arritën të lansohen. Qëllojani se nga janë: nga Irani. Tani ne dëgjojmë histori që qarkullojnë rreth sulmeve të reja kundër amerikanëve në Irak. Unë kam një këshillë të shëndetshme dhe miqësore për Iranin: Nëse një amerikan pëson, unë do ta mbaj Iranin përgjegjës. Mendoni për këtë. “Tha Trump.

Të Dielën, tetë raketa goditën në zonën e gjelbër të kryeqytetit Irakian, ku ndodhet ambasada amerikane, dhe me atë rast një civil irakian u vra, ndërsa sekretari i shtetit Mike Pompeo akuzoi një grup shiit pro-iranian për sulmin./proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close