Testohet ilaçi i ri për imunitet të menjëhershëm antiCovid

/ATSH-ANSA/ – Shkencëtarët britanikë po eksperimentojnë me një ilaç të ri që mund të parandalojë ata që janë të ekspozuar ndaj Covid-19 të zhvillojnë sëmundjen.

Një terapi e tillë me antitrupa do të jepte imunitet të menjëhershëm dhe mund të administrohej si një trajtim urgjent për pacientët e shtruar në spital ose për grupet e rrezikut.

Ilaçi u zhvillua nga Spitali i Kolegjit Universitar të Londrës (Uclh) dhe AstraZeneca.

Ekipi shpreson që studimi të tregojë se kokteji i antitrupave mbron nga koronavirusi për mes gjashtë dhe 12 muaj.

Nëse miratohet, do të administrohet për këdo që ka qenë i ekspozuar ndaj Covid-19 në tetë ditët e para.

Ky ilaç mund të jetë në dispozicion nga muaji mars ose prill./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close