Ankohet Rusia:”NATO po provokon hapur,do të reagojmë”

“Aktiviteti i shtuar i forcave ajrore dhe detare të NATO-s mund të çojë në incidente serioze”, ka thënë Zëvendës Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Gjenerali Alexander Fomin.

“Në vitin 2020, aktiviteti i forcave ajrore dhe detare të Aleancës është rritur ndjeshëm dhe situatat që mund të çojnë në incidente serioze po shfaqen gjithnjë e më shpesh,” tha Fomin në një intervistë me “Rosijska Gazeta”.

Zëvendësministri kujtoi se në prag të kremtimit të 75 vjetorit të fitores në Luftën e Dytë Botërore, stërvitjet ushtarake të çetave të anijeve luftarake të Forcave të Bashkuara Detare u mbajtën në ujërat e Detit Barents, në gusht dhe shtator 2020 më shumë se 15 u regjistruan pranë kufirit rus. fluturimet e bombarduesve strategjikë amerikanë B-52H dhe B-1B, shkatërruesi i marinës britanike “Dragon” më 13 tetor kaloi nëpër ujërat territoriale të Rusisë në zonën e Kepit Chersonese dhe më 24 nëntor 2020 shkatërruesi i marinës amerikane “John McCain” hyri në gji Pjetri i Madh.

Të kujtojmë se janë regjistruar aktivitete edhe të Ushtrisë ruse duke u futur në hapësirat territoriale të vendeve perëndimore ,në det dhe ajër.

/proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close