Vdes legjenda e modës Pierre Cardin

ATSH-AFP/ – Stilisti i njohur Pierre Cardin vdiq në moshën 98-vjeçare, njoftoi sot familja e tij.

Pierre Cardin është një stilist francez i natyralizuar, i lindur në Itali.

Ai ishte i njohur për stilin e tij avangardë dhe modelet e tij të së ashtuquajturës Epoka Hapësinore.

Ai preferonte forma dhe motive gjeometrike, shpesh duke injoruar formën femërore.

Ai përparoi në modën unisex, ndonjëherë eksperimentale dhe jo gjithmonë praktike./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close