Papa pranon dorëheqjen e kryepeshkopit të Minskut

Papa Françesku ka pranuar dorëheqjen e kryepeshkopit katolik të Minskut, tha Vatikani më 3 janar.

Kryepeshkopit Tadeusz Kondrusiewicz nuk i ishte lejuar kthimi në Bjellorusi muajin e kaluar, pasi ai në gusht të vitit të kaluar, ai kishte udhëtuar në Poloni, prej ku kishte kritikuar shtypjen e protestave.

Që prej zgjedhjeve presidenciale të gushtit, bjellorusët kanë protestuar kundër Alyaksandr Lukashenkës, duke kërkuar që ai të largohet nga pushteti.

Ende nuk është e qartë nëse dorëheqja e Kondrusiewiczit është pranuar nga Vatikani.

Vatikani, përmes një deklarate të shkurtër, tha se dorëheqja e kryepeshkopit ishte në përputhje me një kod, që i lejon peshkopët të pensionohen në moshën 75-vjeçare.

Teksa ishte në Poloni, Kondrusiewicz, i cili është shtetas i Bjellorusisë dha një intervistë për një radio, ku bëri thirrje për dhënien fund të dhunës policore ndaj protestuesve dhe kërkoi dorëheqjen e Lukashenkës.

Lukashenka, gjatë nëntorit të vitit 2020, deklaroi se kryepeshkopi Kondrusiewicz po planifikonte “që ta shkatërrojë shtetin”.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close