Frutat që duhet të konsumoni në dimër

ATSH/ Gjatë stinës së dimrit për të patur një fytyrë sa më të ndritshme dhe të shëndetshme na vijnë në ndihmë frutat.

Disa nga frutat që duhet të konsumoni për një fytyrë plot shkëlqim dhe të hidratuar:

Molla

Nëse konsumoni edhe një kafshatë nga ky frut çdo ditë, do të gjallëroni lëkurën pasi është e pasur me ujë dhe kolagjen.

Pjepri
Nëse doni të luftoni thatësinë në fytyrë gjatë dimrit, përfshini në dietën tuaj pjeprin. Ai përmban 90% ujë dhe shumë betakaroten.

Luleshtrydhe

Ata kanë fuqinë për të zvogëluar njollat e errëta, qeskat poshtë syve dhe për të zbardhur ngjyrën e lëkurës. Kjo është për shkak të acidit salicilik dhe sasisë së madhe të lëngjeve që ky frut ka në pulpë. Përdoreni në sallatë dhe konsumojeni edhe gjatë darkës.

Kivi

Është frut i rinisë, pasi ka nivele të larta të vitaminës E, antioksidantë dhe ujë, të cilët promovojnë rigjenerimin e qelizave.

Shalqi

Shalqiri është një frut thelbësor për të hidratuar lëkurën, për të minimizuar madhësinë e poreve dhe për të përshpejtuar procesin e shërimit. Konsumojeni çdo ditë pas trajtimeve me lazer ose dermabrasion dhe ju të shihni se çdo njollë do të zhduket shumë shpejt.

Kumbulla blu

Ushqyesit e saj luftojnë kundër humbjes së elasticitetit dhe rrudhave duke e bërë lëkurën tuaj të duket më e re dhe e shëndetshme në dimër.

Qitro

91% e këtij fruti me lëng është uji, prandaj mos hezitoni ta hani atë në mënyrë që lëkura juaj të mbetet e hidratuar.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close