Demokratët marrin kontrollin e Senatit pas fitores në Xhorxhia

/ATSH-AFP/ – Demokratët siguruan sot kontrollin e Senatit të SHBA-së, pasi Jon Ossoff fitoi në raundin e dytë vendimtar të zgjedhjeve në Xhorxhia kundrejt republikanit David Perdue, sipas ABC, CBS dhe NBC.

Kjo fitore e re, pas asaj të demokratit Raphael Warnock në raundin e parë të zgjedhjeve, si edhe kontrolli i Dhomës së Përfaqësuesve, i sigurojnë presidentit të zgjedhur, Joe Biden të gjitha levat e pushtetit në Uashington.

Demokratët do të kenë 50 vende në Senat, si edhe republikanët, por siç parashikon Kushtetuta, zëvendëspresidentja e ardhshme, Kamala Harris do të ketë fuqinë të arbitrojë votat dhe, si rrjedhojë, ta anojë peshoren nga demokratët.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close