Trump premton tranzicion të qetë të pushtetit

ATSH-DPA/ – Presidenti në largim i SHBA Donald Trump premtoi një transferim të rregullt të pushtetit më 20 janar, pasi Kongresi certifikoi fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Kongresi amerikan sapo ka shpallur Joe Biden dhe Kamala Harris president dhe zëvendëspresidente të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Votimi përfundoi me 306 vota pro nga ana e demokratëve kundrejt 232 të republikanëve.

Kongresi hodhi poshtë disa kundërshtime të bëra nga eksponentë republikanë, pasi seanca u ndalua për shkak të sulmit nga protestuesit pro Trump në Capitol Hill, që shkaktoi katër të vdekur.

Biden dhe Harris do të betohen më 20 janar.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close