Samsung rrit fitimet për 26 për qind

Samsungu ka bërë me dije se fitimet e saj janë rritur për rreth 26 për qind në tremujorin e fundit. Ndër arsyet kryesore të kësaj rritjeje thuhet se është shitja e madhe gjatë pandemisë së koronavirusit. Mirëpo, kompania thotë se po përballet me një konkurrencë të fortë në tregun e telefonave të mençur.

Konglomerati i Koresë Jugore ka deklaruar se të premten pret të publikojë fitimin operativ prej rreth 9 trilionë të fituar në tremujorin tetor-dhjetor, një rritje e krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Samsungu ka parashikuar rritjen e rreth 61 trilionëve koreanë apo 56 miliardë dollarë. Aksionet e tij janë rritur për 1.8 për qind në Seul, raporton CNN.

Në anën tjetër, kompania e njohur është duke u përballur me konkurrencë të fortë në tregun botëror. Rivali kinez, Huawei, për pak kohë tejkaloi Samsungun vitin e kaluar duke u bërë shitësi më i madh i telefonave të mençur në botë.

Analistët teknologjikë presin që fitimet në këtë vit të jenë më të mëdha dhe shitja e telefonave të rritet.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close