Nis procesi i vaksinimit në Shqipëri

Nga stadiumi “Air Albania” në Tiranë nisi rreth orës 15:00 procesi i vaksinimit anti-COVID. E para që mori injeksionin e imunizimit ndaj COVID-19 ishte mjekja Najada Çomo, shefe e Shërbimit të Infektivit në QSUT.

Vaksinimit pas mjekes Çomo iu nënshtrua para kamerave edhe kryeministri Edi Rama, pastaj mjeku i mirënjohur Pëllumb Pipero si dhe mjeku Tritan Kalo.

Të gjithë të vaksinuarit iu nënshtruan një sërë pyetjesh më të dhënat personale lidhur me historikun e sëmundjeve dhe udhëtimeve të kryera së fundmi, para injeksionit.

Menjëherë pas dozës së parë të vaksinës, atyre u duhet të qëndrojnë 10 minuta të ulur në postacionet e vendosura për këtë qëllim.

Ditën e sotme janë planifikuar të vaksinohen 50 punonjës të shëndetësisë, mjekë dhe infermierë të spitaleve COVID.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close