Kryeministri i Bavarisë prin në sondazhet për kancelarin e ardhshëm

Söder-i apo Laschet-i? Partitë unioniste i lënë vetes kohë për të përcaktuar kandidatin për kancelar, ndërsa sondazhet i japin përparësi bavarezit Söder.

Çështja se cili do të bëhet kandidat për kancelar të ardhshëm të Gjermanisë preokupon edhe më tej partitë unioniste CDU/CSU dhe demoskopët.

Kryetari i partisë Bashkimi Kristjansocial (CSU) Markus Söder vazhdon të marrë vlerësime të larta në sondazhe. Në një sondazh të shpejtë për revistën politike televizive ARD (raporti nga Mynihu), 54 përqind e të anketuarve e shohin Söderin si kandidat të mirë për kancelar. Ndërsa kryetari i zgjedhur i CDU-së, Armin Laschet merr 34 përqind.

Midis mbështetësve të CDU/CSU, në mbështetje të Söderit ishinb madje 72 përqind ishin, ndërsa 41 përqind mbështesin Laschet-in. Për sondazhin, i cili u krye nga instituti i hulumtimit të opinionit infratest dimap, u intervistuan dje në telefon pak më shumë se 1.000 vetë. Söderi dhe Lascheti ranë dakord në fundjavë që ta diskutojnë kandidatin unionist për kancelar në pranverë.
aud (br, dpa)

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close