Sekreti për të pasur flokë dhe thonj të fortë

Biotina, e njohur gjithashtu si vitamina B7 ose koenzima R dhe konsiderohet si “medicinale” për flokët dhe thonjtë e dobët, veçanërisht për gratë shtatzëna. Përfitimet që sjell janë për shkak të aftësisë për të aktivizuar qelizat e reja, duke përshpejtuar rritjen e flokëve dhe thonjve.

Sipas nutricionistet Carrie Glasman “biotina është thelbësore për trupin për të metabolizuar proteinën keratin dhe acidet yndyrore të nevojshme për rritjen e flokëve.”, shkruan “Reader’s Digest”.

Nevojat e trupit tonë për biotinë variojnë nga 30 deri në 100 mikrogramë në ditë, të cilat mund t’i plotësoni me ndihmën e një shtese dietike ose me ushqimet  e tilla: bajame, patate e ëmbël, vezë, kikirikë, qepë, domate, tërshëra dhe karrota.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close