Biden ia lë Senatit të përcaktojë fatin e Trumpit

Joe Biden do t’ia lërë vendimin Senatit se si të vazhdojë gjyqin kundër ish-presidentit, Donald Trump, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Ne jemi të bindur se … Senati … mund të përmbushë detyrën kushtetuese ndërsa në të njëjtën kohë bën punë për popullin amerikan”, tha Psaki në një konferencë për shtyp të Shtëpisë së Bardhë.

“Presidenti (Biden) do t’u lërë atyre mekanizmat, kornizën kohore dhe detaje të tjera se si Kongresi do të vazhdojë me procesin e tërheqjes”, shtoi ajo, raporton cnn.

Demokrati Biden u betua si presidenti i 46-të amerikan të mërkurën, një javë pasi dhoma e ulët e Kongresit votoi për fajësimin e dytë të Trumpit, duke e akuzuar atë për nxitje të rebelimit dhe një sulm vdekjeprurës të 6 janarit në Capitol Hill.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi nuk i ka dërguar ende një tekst të thirrjes Senatit dhe sipas rregullave të saj, gjyqi ndaj ish-presidentit do të fillojë ditën pasi të merret vendimi i tërheqjes.

Biden më herët u kishte bërë thirrje senatorëve që të mos lejojnë gjyqin të ngadalësojë aktivitetet e mbetura në ditët e para të mandatit të tij, të tilla, si votimi i administratës dhe miratimi i ligjeve.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close