COVID-19 – Gjermania kalon 50 000 viktima që nga fillimi i pandemisë

ATSH-DPA/ – Gjermania ka numëruar më shumë se 50 000 vdekje që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për Parandalimin e Sëmundjeve.

Autoritetet shëndetësore gjermane regjistruan 859 vdekje të reja në 24 orë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 50 642.

RKI numëron vdekjet nga koronavirusët si ata që vdiqën direkt nga Covid-19 dhe ata të regjistruar si të infektuar me sëmundje paraekzistuese, vdekja e të cilave nuk mund të atribuohet përfundimisht.

Vendi regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve ditore, 1 244, më 14 janar.

Regjistri ditor i infeksionit ishte 33 777 më 18 dhjetor.

Shifrat e sotme treguan 17 862 raste të reja të infeksionit në periudhën e fundit të regjistruar 24-orëshe.

Numri i infeksioneve të reja për 100 000 persona në një javë (i njohur si incidenca shtatë-ditore) ra në 115,3./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close