Presidenti Biden nënshkruan 10 urdhra ekzekutivë për trajtimin e pandemisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nënshkroi dhjetë urdhra ekzekutivë për forcimin e luftës kundër koronavirusit.

Me urdhrat e rinj, vaksinimi do të përshpejtohet dhe testimi do të rritet.

Legjislacioni i emergjencës do të përdoret për të rritur prodhimin e gjërave themelore, të tilla si maskat.

Duke i bërë publike këto masa, Biden tha se do të duhen muaj për të mposhtur pandeminë, por shtoi se Amerika do t’ia dalë, nëse njerëzit bëhen bashkë.

Masat e reja vijnë një ditë pasi Biden është inauguruar si presidenti i 46-të i SHBA-së.

Politika e Bidenit duket si një strategji kombëtare, ndryshe nga ajo e paraardhësit të tij, Donald Trump, që ua ka lënë shteteve të vendosin se çfarë është më mirë.

Administrata Trump është kritikuar gjerësisht për dështim në kontrollimin e pandemisë.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i goditur në botë nga koronavirusi.

Afro 24.5 milionë njerëz atje janë infektuar, ndërsa mbi 406,000 kanë vdekur.

Edhe pse urdhrat ekzekutivë nuk kërkojnë miratimin e Kongresit, shumica e fondeve për masat e planifikuara përfshihen në një paketë stimuluese prej 1.9 trilion dollarësh, që Biden ka shpallur javën e kaluar.

Biden do të ketë nevojë për bashkëpunim nga Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve për miratimin e paketës masive.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close