Dua Lipa: Forcat serbe i kërkuan gjyshit tim që ai të rishkruaj historinë

Këngëtarja shqiptare  me famë botërore Dua Lipa në instagram u rekomandoi ndjekësve të saj filmin boshnjak “Quo Vadis, Aida?”, I cili trajton temën e Srebrenicës. Ajo gjithashtu foli në një intervistë për të kaluarën e familjes së saj në Kosovë.

“Kjo është një histori shumë emocionuese në lidhje me gjenocidin në Srebrenicë. Ajo më bëri të qaj dhe unë kujtoj të gjitha historitë tronditëse që kam dëgjuar kur isha e vogël. Ju duhet absolutisht ta shikoni këtë film, është një propozim boshnjak për Oscar dhe Golden Globe ”, ka shkruar Dua Lipa në Instagram.

Ajo së fundmi dha një intervistë për revistën prestigjioze Rolling Stone, në të cilën foli për rrënjët dhe paraardhësit e saj, dhe veçanërisht për gjyshërit e saj, sepse të dy ishin historianë.
“Gjyshi im atëror shkruajti gjithçka që ndodhi, duke shkruar një libër. Kur erdhi okupimi, forcat serbe kërkuan që ai të rishkruaj historinë. Ai refuzoi, kështu që ai humbi punën e tij. Prandaj unë qëndroj për gjithçka çfarë besoj ”, tha ajo në intervistë.

/Përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close