Kaos dhe gjak nëpër rrugët e Rusisë

Më shumë se 3,500 njerëz u arrestuan të Shtunën gjatë protestave në të gjithë Rusinë në mbështetje të udhëheqësit të arrestuar të opozitës Alexei Navalny, e cila nuk u miratua nga autoritetet, njoftoi Reuters më herët.

Vetëm në qendër të Moskës, më shumë se 40,000 njerëz u mblodhën për të mbështetur Navalny në këtë mënyrë.

Rreth 300 të mitur u arrestuan të Shtunën në tubime në të gjithë Rusinë, tha komisionerja e presidentit rus për të drejtat e fëmijëve, Ana Kuznetsova.

Protestat mbi arrestimin e liderit të opozitës Alexei Navalny u mbajtën në 110 qytete në Rusi dhe deri më janë arrestuar, 3,320,pjesëmarrës sipas mediave ruse.

Uebfaqja Newsru.com rendit personat e arrestuar, si dhe qytetet ku u mbajtën protestat të Shtunën – nga perëndimi ekstrem i Kaliningradit deri në ekstremin lindor të Vladivostok, ndërsa në disa qytete temperatura arriti në minus 50 gradë.

Sipas OJQ-së “OVD-INFO”, arrestimet më të shumta ishin në Moskë dhe Shën Petersburg – përkatësisht 1,320 dhe 490 persona.

Navalny, kundërshtari më i shquar politik, Vladimir Putin, në Rusi u arrestua në 17 Janar kur u kthye nga Gjermania në Moskë, ku kaloi pesë muaj duke u rikuperuar nga helmimi i tij me agjent nervor.

/përgatitur nga proinformacion.com

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close