25 Janar 1905 – Gjendet diamanti më i madh në botë

Më 25 janar 1905, në Minierën Kryesore në Pretoria, Afrika e Jugut, zbulohet një diamant prej 3.106 karatësh, gjatë një inspektimi rutinë nga mbikëqyrësi i minierës. Me një peshë prej 600 gramësh, dhe i pagëzuar me emrin “Cullinan”, ai ishte diamanti më i madh i gjetur ndonjëherë.

Zbulimi iu paraqit po atë pasdite Sir Thomas Cullinan, i cili ishte pronar i minierës. Cullinan ia shiti më pas diamantin qeverisë provincial të Transvaal, e cila nga ana e saj ia paraqiti gurin Mbretit britanik Edëard VII si një dhuratë për ditëlindje. I shqetësuar se diamanti mund të vidhej rrugës nga Afrika e Jugut për në Londër, Edëard organizoi nisjen në fillim të një diamanti të rremë në bordin e një anijeje me avull, të shoqëruar nga detective, si një taktikë diversioni./KE

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close