Nis punimet Forumi Ekonomik Botëror

ATSH-DPA/ – Forumi Ekonomik Botëror nisi punimet, ku udhëheqësit politikë dhe udhëheqësit e korporatave do të shkëmbejnë pikëpamje në internet për herë të parë në këtë format, në vend të takimit të tyre vjetor në vendpushimin malor zviceran të Davosit.

Organizatorët duan që 2 000 të pranishmit të diskutojnë se si qeveritë dhe bizneset mund ta çojnë botën nga kriza aktuale e pandemisë dhe në një të ardhme ku pasuria ndahet në mënyrë më të drejtë dhe mjedisi të mbrohet më mirë.

Presidenti kinez, Xi Jinping dhe sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres janë folësit kryesor në ditën e hapjes së ngjarjes e cila duhej të riorganizohej për shkak të pandemisë Covid-19.

Do të ketë pjesëmarrje edhe të liderëve politikë nga Gjermania, Franca, India, Japonia, Koreja e Jugut dhe Afrika e Jugut.

Megjithëse presidenti i ri i SHBA Joe Biden nuk është midis folësve të këtij viti, administrata e tij përfaqësohet nga këshilltari i tij kryesor mjekësor Anthony Fauci dhe i dërguari i SHBA për klimën, John Kerry.

Përveç ngjarjes në internet, Forumi Ekonomik Botëror planifikon të mbajë një samit fizik të politikanëve dhe drejtuesve të lartë të biznesit në fund të majit në Singapor.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close