Për të humbur peshë funksionon ecja,duhet të dini këtë gjë

ATSH/ – Dëshironi të humbni disa kilogramë? Fatkeqësisht, sekretet ose këshillat e mrekullueshme nuk ekzistojnë, ndërsa gjërat për të arritur qëllimin janë gjithmonë të njëjtat: përqafoni një dietë më të shëndetshme dhe më të ekuilibruar dhe bëni disa sporte, shkruan vanityfait.it

Sa i përket rregullit të parë, është më mirë të mos e bëni vetë, por të kontaktoni një nutricionist, ndërsa për të dytin opsionet janë të ndryshme.

Nëse jeni mësuar tashmë me aktivitet fizik, me siguri do të dini si të lëvizni dhe cilat nivele të stërvitjes trupi juaj është në gjendje të përballojë, ndërsa nëse i përkisni ekipit të divanit dembel, këshilla është që të mos e teproni dhe të filloni me një shëtitje e thjeshtë.

Shumë e lehtë për t’u praktikuar dhe e përshtatshme për të gjithë, edhe nëse është shumë e nënvlerësuar, mund të jetë një aleat i vlefshëm për humbjen e peshës.

Një nga mitet që lidhet me ecjen dhe humbjen e peshës është se ecja në mëngjes me stomak bosh djeg më shumë dhjamë dhe për këtë arsye përshpejton këtë proces.

Por, a është e vërtetë apo jemi në prani të një lajmi të rremë të mirëqenies?

”Shpesh ecja me stomak bosh djeg më shumë dhjamë por teknikisht nuk është kështu ose të paktën jo menjëherë. Ndërsa kryejmë një aktivitet fizik të vazhdueshëm me intensitet të ulët, të tilla si ecja, vrapimi i lehtë ose çiklizmi, ne përdorim glukogjenin si lëndë djegëse, e cila nuk është asgjë më shumë se sheqeri rezervë që trupi ynë përdor në orët e gjata të natës, dhe të cilin ai qëndron deri në mëngjes”, theksoi Elena Casiraghi, eksperte në ushqimin dhe integrimin sportiv.

Sidoqoftë, sasia është minimale, kështu që duke lëvizur pa ngrënë asgjë, ose më së shumti të pihet një kafe pa sheqer, ajo mbaron shpejt. Pasi të ndodhë kjo, trupi ka nevojë për burime të tjera, të cilat nuk i merr nga yndyrnat siç mendohet zakonisht, por nga proteinat të cilat i shndërron në sheqerna, pas një procesi të quajtur glukoneogjenezë.

Kjo do të thotë që në gjysmë ore të ecjes ose vrapimit me stomak bosh, konsumohen karbohidrate dhe proteina, por në orët në vijim digjet një sasi shtesë e yndyrës, dhe kjo në mënyrë të pashmangshme stimulon humbjen e peshës.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close