Fatos Nano :Nuk jam penduar që e futa Edi Ramën në politikë

ATSH/ Ish-kryeministri Fatos Nano tha sot se nuk jam penduar që e futa Edi Ramën në politikë sepse në tërësinë e vet ka dhënë një produkt shumë të vlefshëm.

Në një intervistë televizive, ish-kryeministri Nano thekoi se “ nuk mund ta gjykojmë vetëm për periudhën e Ministrit të Kulturës, nuk mund ta gjykojmë vetëm për periudhën si kryetar bashkie, do ta gjykojmë edhe si kryetar opozite gjithashtu dhe si Kryeministër në dy mandate”.

I pyetur si e gjykon si kryeministër, Nano u shpreh se “Edi Rama është maturuar dukshëm në zyrën e Kryeministrit dhe në detyrën e Kryeministrit, sepse detyra e Kryeministrit është e tillë, që kur e bën me seriozitet të maturon. Të bën të ndjesh deri në pore përgjegjësinë e vendimmarrjes në dobi të shumicës së njerëzve”.

Duke treguar arsyet e ftesës për Ramën në atë kohë Nano tha se “kisha nevojë për një rebel në rrethin e socialistëve. Një njeri me ide novatore që të provokonte mendimin e ndenjur që trashëgova. Dhe isha i sinqertë në këtë ftesë”.

Pyetjes nëse e përsëriti ftesën për Ramën, Nano iu përgjigj se “jo, erdhi direkt në zyrën time, pasi ishte varrosur Kristaqi. Për koincidencë, kur unë po mbyllja qeverinë e prillit të ‘98. Për koincidencë sapo nxora nga zyra Luan Ramën duke e emëruar si ministër të kulturës. Rama që doli dhe unë që isha brenda nuk e dinim ça interesi kishte Rama që hyri dhe tha: Jam gati të hyj Ministër Kulture. Lajmërova sekretaren dhe i thashë: Kape Luanin, mos e lër të iki. E takova në paradhomë Luanin dhe i thashë: Do e lëmë për një herë tjetër. U ktheva brenda dhe i thashë:dakord je ministër Kulture.Dhe këtu filloi rrugëtimi i gjatë dhe i pandërprerë i Ramës në politikë”.

Duke iu përgjigjur deklaratës së Edi Ramës se “ Me Nanon kam një raport të mirë sepse ai është i vetmi që e di se sa vetmi ka në zyrën e kryeministrit”, ish-kryeministri Nano tha se “në thelb është e vërtetë sepse Kryeministri apo drejtuesi i një mazhorance ka barrën dhe peshën për të vendosur në fund. Sado të konsultohesh, goditjen e fundit do ta japë vetë. Ndërkohë askush nga të tjerët nuk e ka përgjegjësinë për të qenë këmbëngulës për zgjidhjen. Pra nuk e ndjen përgjegjësinë e liderit. Në momentin e fundit duhet ta ndash i vetëm përgjegjësinë e vendimit”.

-Nano: Berisha mbikëqyri, drejtoi dhe u përpoq të mbulonte vrasjen e 4 njerëzve të pafajshëm në 21 janar-

Ndërsa duke folur për ish-kryeministrin Sali Berisha, Nano tha se në 21 janar Sali Berisha mbikëqyri, drejtoi dhe u përpoq të mbulonte vrasjen e 4 njerëzve të pafajshëm përballë një proteste masive, popullore.

“Janë të njohura nga shumë njerëz faktet për këtë gjë dhe veçanërisht sjellja e Berishës përballë fakteve. Dhe unë jam i detyruar të them që në 21 janar 2011, Sali Berisha pushoi së qeni politikan dhe mbeti pjesa tjetër, që po e dëshmon tani me qytetarin dixhital”, – tha Nano.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close