Meteorologët paralajmërojnë borë të kuqe

Meteorologët në Gjermani kanë paralajmëruar se në atë vend se është e mundur për fundjavë të reshë borë e kuqe ose “borë e përgjakshme”, një fenomen i pazakontë meteorologjik që ndodh për shkak të kushteve ekstreme të motit.

Do të përpjeket ajëri i ftohtë, i cili vjen nga Skandinavia në veri të Gjermanisë dhe sjell borë dhe stuhi (meteorologët parashikojnë deri në 40 centimetra dëborë), si dhe ajër të ngrohtë nga Sahara në jug të atij vendi, i cili sjell një temperaturë prej 16 gradë.

Është ky ajër nga Sahara që mbart grimca rëre që do të ngjyrosin borën e kuqe, raportojnë mediat , duke iu referuar SNA News .

Sidoqoftë, ekspertët deklarojnë se nuk është vetëm rëra nga Sahara që është fajtore për këtë fenomen, por edhe mikroorganizmat, të njohur si algat e borës, të cilat mund të ndryshojnë ngjyrën e borës gjatë shkrirjes.

/përgatitur nga proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close