Mediat gjermane : Fitore e pastër e së majtës

Mediat gjermane kanë raportuar për rezultatin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë.

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit shënoi një fitore të jashtëzakonshme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pas mbi 98 përqind të votave të numëruara, Vetëvendosja fitoi 48.15 përqind të votave.

Ajo “parti e majtë-nacionaliste”, siç përshkruhet nga agjencia gjermane e lajmeve Dpa, la shumë pas Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), e cila fitoi 17% dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me 13 përqind të votave, transmeton lajmi.net.

Ata pranuan humbjen mbrëmë, pasi u njoftuan rezultatet.

LDK-në, të cilën agjencia gjermane e përshkruan si “partia e aktivistit legjendar të të drejtave të njeriut dhe pacifistit, Ibrahim Rugova (1844-2006)”, është rezultati më i keq në historinë e tyre. Kryeministri në largim nga partia, Avdulah Hoti, njoftoi se LDK do të vepronte si një “opozitë konstruktive” në parlament.

“Brezi i ri i politikanëve”

Përkrahësit e Vetëvendosjes festuan fitoren në Prishtinë. Duke iu drejtuar të mbledhurve në selinë e partisë, Albin Kurti tha: “Prioritetet tona janë drejtësia dhe vendet e punës. Kemi një rrugë të gjatë për të bërë, dhe gabimet janë të mundshme. Por qëllimet tona janë fisnike”, transmeton lajmi.net.

Shërbimi publik gjerman ARD përshkruan fituesin e zgjedhjeve: “Kurti i përket një brezi të ri të politikanëve. Ajo mbron heqjen e gardës së vjetër që ka dominuar politikën e Kosovës që nga pavarësia. Ish i burgosuri politik 45-vjeçar është një folës i talentuar. Ai është veçanërisht e popullarizuar në mesin e të rinjve, por edhe njerëzve nga Kosova që jetojnë jashtë. Ata akuzojnë udhëheqjen e vjetër se nuk ka bërë asgjë kundër varfërisë dhe se ata janë të gjithë përgjegjës për korrupsionin e përhapur në vend”.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close