Pesë fakte që tingëllojnë të rreme, por në fakt janë të vërteta

1. Nëse vendosni kripë të thjeshtë kuzhine në ananas të freskët, shija e ananasit në të vërtetë do të jetë më e ëmbël. Do të neutralizojë shijen e hidhur të frutave, kështu që vetëm shija e tij e ëmbël do të mbetet.

2. Ka dhjetë herë më shumë gjasa të kafshohesh nga një New Yorkas sesa një peshkaqen.

3. Besoni apo jo – një pemë e Krishtlindjes mund të rritet në mushkëritë e njeriut. Një djalë i ri nga Rusia, i quajtur Artyom Sidorkin, thithi aksidentalisht një farë të një bredhi, i cili mbiu në mushkëritë e tij. Mjekët fillimisht menduan se ai kishte një tumor sepse po kollitej me gjak, por gjetën një pemë të gjatë 5 inçësh.

4. Rrahjet tuaja të zemrës sinkronizohen me muzikën që dëgjoni. Kushtojini vëmendje herës tjetër – kur të dëgjoni një kompozim dhe ajo arrin në kreshendo, zemra juaj do të rrahë më shpejt.

5. Një tjetër “fakt muzikor” – nëse i luani një cope djathi, meloditë mund të ndikojnë në aromën dhe shijen e tij. Siç tregoi një studim nga viti 2019, djathi në të cilin u luajt muzikë hip-hop kishte shijen më intensive.

/proinformacion.com/

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close