Shkencëtarët zbulojnë krijesa të çuditshme nën akullin e Antarktidës

/ATSH-DPA/ – Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar “krijesa të çuditshme” nën një shtresë akulli të trashë 900 metra në Antarktidë, sipas një artikulli të botuar sot në revistën “Frontiers in Marine Science”.

Duke shpuar akullin e bllokut Filchner-Ronne, shkencëtarët zbuluan aksidentalisht kafshë që dukeshin si sfungjer dhe ndoshta specie të tjera të panjohura, të ngjitura në një gur në fund të detit.

“Ne po prisnim të nxirrnim një bërthamë të sedimentit nga poshtë bllokut të akullit, kështu që na erdhi si befasi kur goditëm gurin dhe pamë, nga pamjet video, që kishte kafshë që jetonin në të”, tha James Smith, një gjeolog i Sondazhit Britanik të Antarktidës (BAS).

Sipas një deklarate nga BAS, ky ishte studimi i parë për të gjetur kafshë të palëvizshme në kushte të tilla, pasi shumë pak specie të tjera ishin vërejtur në një distancë prej 260 kilometra nga oqeani i hapur, në errësirë ​​të plotë dhe temperatura minus 2,2 gradë Celsius.

“Ky zbulim është një nga ato aksidente fatlumë që shtyn idetë në një drejtim tjetër dhe na tregon se jeta detare e Antarktidës është tepër e veçantë dhe është përshtatur në mënyrë të mahnitshme në një botë të ngrirë”, tha Huë Griffiths, biogjeograf i BAS, bashkautor i studimit.

Shkencëtarët thanë se kafshët ishin 1 500 kilometra larg një burimi fotosinteze.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close